Fizik Nedir ?

Gerçeği aramak onu elde etmekten daha kıymetlidir

Fizik Nedir ?

madde ile enerji arasındaki etkileşimi inceleyen ve doğada gerçekleşen olaylarla ilgili mantıklı açıklamalar yapan uygulamalı bir bilim dalıdır. Fizik (Yunan physikos’tan ) makroskopik ve mikroskopik düzeyde doğayı tüm yönleriyle inceler anlamına gelmektedir.

Tarih boyunca yaşamını sürdüren insanoğlu yağmurun nasıl yağdığını, şimşeğin ve yıldırımın nasıl oluştuğunu , gezegenlerin nasıl hareket ettiği gibi sorulara cevap aramış, ve bu sorular insanoğlunu araştırmaya sevk etmiş.  İnsanların doğada gerçekleşen  olayları açıklama isteğinden doğdu. Bu duruma uygun bir başka tanımla; Fizik doğayı anlama, doğal olayların neden ve sonuçlarının öğrenme ve bunları matematiksel metotlarla ifade etme işidir.

İnsanoğlu tekerleğin icadında yuvarlanan kayalardan esinlenmiştir

Fizik bilimiyle uğraşan bilim insanlarına fizikçi denir. Fizikçi bilimsel metotlar kullanarak maddenin temel özeliklerini inceler. Bu incelemelerini yaparken fizik biliminin sorgulanabilir, denenebilir, yanlışlanabilir ve elde edilen verilere dayandırılabilir olduğunu bilir. Fizikçilerin amacı, doğaya insanlığın yararına olacak şekilde yön verebilmektir.

Günümüzde fizik sadece fizikçilerin bir uğraş alanı değildir. Fizik; konularıyla uzaktan yakından herkesi ilgilendiren bir bilim dalıdır. Fiziğin konuları arasına, elektron, kuarklar  gibi maddelerin yapısını oluşturan en küçük yapı taşlarından,  evrendeki yıldızların ve galaksilerin işleyişine varıncaya kadar tüm doğa olaylarını kapsayan geniş bir alan girmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir